Saç Ekimi

Saç ekimi bilimsel bir sanat olarak adlandırılabilir. Bu nedenle deneyimli bir doktor ve profesyonel bir ekip tarafından hijyenik koşullarda kullanılmalıdır. Bu nedenle detaylı bir araştırmadan sonra operasyonun yerini belirlemelisiniz. Aksi takdirde tecrübesiz bir ekip veya yanlış yöntemlerle yapılan bir saç ekimi çok başarısız ve kötü sonuçlara yol açabilir. Saç ekimi sırasında büyüme açısı-yönü, saç çizgisi tasarımı ve simetriyi dikkate almak gerçekten önemlidir. Özellikle saç çizgisinin tasarımı yüzün şekline göre çok iyi tanımlanmalıdır (ne çok aşağı ne çok yukarı). Saç köklerinin doğal çıkış yönüne uygun olarak ekim yapılması, doğal görünümünü etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Başarısız saç ekimi düzeltme günümüzde mümkündür. Kötü yerleştirilmiş saç ekimleri kaldırılarak veya gizlenerek estetik bir sonuç elde edilmemiş ise saç ekimi düzeltilir. Yanlış ekilen saçların neden olduğu sahte saç çizgileri düzeltilebilir ve izler yeni saçlarla gizlenebilir.

Saç ekimi düzeltme işleminde en önemli faktörlerden biri donör bölgenin yeterliliğidir. Önceki saç ekiminde donör alandaki greftler verimli kullanılmadıysa düzeltme zor olabilir. Bu durumlarda vücut kılları etkili bir çözüm olabilir.

Başarısız saç ekimi ile ilgili sorunları çözmenin iki farklı yöntemi vardır. Birincisi greft çıkarma yöntemidir. Estetik olmayan bir görünümle sonuçlanan yanlış açı yapan greftlerin çıkarılması esasına dayanır. Nakil alanında ince zımbalar kullanılır.

Diğer bir yöntem ise kamuflajdır. Genellikle greftlerin kısmen alınmasıyla birlikte kullanılan bu işlemde, tek tek greftler, tek saçlı greftler (tek telli olarak adlandırılanlar), greftleri yanlış şekilde gizlemek için saçın ön hattına veya saç çizgisine yerleştirilir. Açılar ve saçın genel görünümü sonunda doğal görünüm elde edilir. Saç yoğunluğunun düşük olduğu alıcı bölgelerde, ekilmiş saçların arasına bireysel greftler yerleştirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bazı hastalar genç yaşta saç dökülmesi yaşarlar. Bu hastaların saç ekimi öncesinde en uygun tedavi ilaçla saç dökülmesini durdurma tedavisidir. Bu sebeple PRP ve Mezoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlemler sonucu saç dökülmesi önlenebilir ve saç ekimine gerek kalmayabilir. Bu tedavi yöntemi uygulanmadan saç ekimi çok erken yapılırsa, saç dökülmesi durmadığı için istenilen saç yoğunluğuna ulaşılamayabilir. Bu sebeple saç ekimi operasyonu ve sonrası için efektif sonuçlar alınamayabilir. En doğru yöntem alanında uzman bir doktor tarafından tanı, teşhis ve tedavi uygulanmasıdır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi biraz ağrılı olabilir. Ancak operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Kliniğimizde, anesteziyoloji uzmanı anestezist, hastanın yaşı, sağlık durumu, tıbbi geçmişi ve operasyon süresini göz önünde bulundurarak operasyon öncesi hangi ilaçların kullanılacağına, anestezinin nasıl verileceğine karar verir ve en uygun anestezi operasyonunu gerçekleştirir.

Saç ekiminden sonra, alıcı bölgede hafif kırmızımsı bir kabuk oluşabilir. Bu kabuklar genellikle ameliyattan yaklaşık 7-10 gün sonra kaybolur. Kızarıklık azalır ve yaklaşık 2 ila 4 hafta sonra kızarıklık geçer.

Sigara içmenin kan akışının azalması nedeniyle saç dökülmesine neden olabileceği zaten bilimsel olarak kanıtlanmıştır.. Düşük kan akışı da buna bağlı olarak iyileşme sürecini yavaşlatacaktır. Bu nedenle saç ekiminin sonuçlarını etkilememek için sigarayı bırakmanızı öneririz.

Öncelikle hastanın saç dökülmesine sebep olan faktörlerin neler olduğunu belirlemek çok önemlidir. Hormonal nedenler varsa saç ekimi kadınlara fayda sağlamaz. Ayrıca yaygın saç dökülmesi teşhisi konulmuş ise operasyon uygun değildir. Aksi taktirde donör bölge de etkilenir. Bu istenilmeyen bir durumdur. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kadınlarda bunun kesin nedeni araştırılmalı ve teşhisten tedaviye gidilmelidir.