Kaş Ekimi

Kaş ekimi operasyonu hastanın kaşlarının tamamen veya kısmen olmadığı yerlere uygulanan küçük bir cerrahi işlemdir. Kaşların dökülme sebepleri; hastanın kaş dizaynı yaparken veya yaptırırken aşırı deforme olması (yolma), yüz yaralanmaları, yetersiz beslenme veya kemoterapiden kaynaklanabilir.

Kaş ekimine karar vermeden önce kaş bölgesindeki dökülmenin sebebi teşhis edilip durdurulmalıdır.

Kaş ekimi ve saç ekimi arasında yöntemsel bir fark yoktur. FUE tekniği kullanılarak gerçekleştirilen kaş ekimi işleminde, ensedeki donör bölgeden alınan greftler (greft: tek saç) alıcı bölgeye transfer edilir.

Doner bölgeden alınan saçlar, kaşların olduğu bölgeye transferinden sonra farklı şekilde uzar. Saç derisindeki saç, saçın içerdiği 1-4 foliküler ünite ile uzar. Ancak kaş kılları tek bir kıl olarak uzar. Bu nedenle toplanan foliküler üniteler kaş bölgesine transfer edilmeden önce donör bölgeden ayrılmalıdır.

Kaş ekimi operasyonlarında kullanılacak greft sayısı, kaş bölgesindeki dökülmenin derecesine ve doğal kaşların yoğunluğuna bağlıdır.

Kaş ekimi operasyonları yaklaşık 2 saat sürer ve lokal anestezi ile yapılır. Uzman bir doktor ve deneyimli bir ekip tarafından yapıldığında doğal sonuçlar elde edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bazı hastalar genç yaşta saç dökülmesi yaşarlar. Bu hastaların saç ekimi öncesinde en uygun tedavi ilaçla saç dökülmesini durdurma tedavisidir. Bu sebeple PRP ve Mezoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlemler sonucu saç dökülmesi önlenebilir ve saç ekimine gerek kalmayabilir. Bu tedavi yöntemi uygulanmadan saç ekimi çok erken yapılırsa, saç dökülmesi durmadığı için istenilen saç yoğunluğuna ulaşılamayabilir. Bu sebeple saç ekimi operasyonu ve sonrası için efektif sonuçlar alınamayabilir. En doğru yöntem alanında uzman bir doktor tarafından tanı, teşhis ve tedavi uygulanmasıdır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi biraz ağrılı olabilir. Ancak operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Kliniğimizde, anesteziyoloji uzmanı anestezist, hastanın yaşı, sağlık durumu, tıbbi geçmişi ve operasyon süresini göz önünde bulundurarak operasyon öncesi hangi ilaçların kullanılacağına, anestezinin nasıl verileceğine karar verir ve en uygun anestezi operasyonunu gerçekleştirir.

Saç ekiminden sonra, alıcı bölgede hafif kırmızımsı bir kabuk oluşabilir. Bu kabuklar genellikle ameliyattan yaklaşık 7-10 gün sonra kaybolur. Kızarıklık azalır ve yaklaşık 2 ila 4 hafta sonra kızarıklık geçer.

Sigara içmenin kan akışının azalması nedeniyle saç dökülmesine neden olabileceği zaten bilimsel olarak kanıtlanmıştır.. Düşük kan akışı da buna bağlı olarak iyileşme sürecini yavaşlatacaktır. Bu nedenle saç ekiminin sonuçlarını etkilememek için sigarayı bırakmanızı öneririz.

Öncelikle hastanın saç dökülmesine sebep olan faktörlerin neler olduğunu belirlemek çok önemlidir. Hormonal nedenler varsa saç ekimi kadınlara fayda sağlamaz. Ayrıca yaygın saç dökülmesi teşhisi konulmuş ise operasyon uygun değildir. Aksi taktirde donör bölge de etkilenir. Bu istenilmeyen bir durumdur. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kadınlarda bunun kesin nedeni araştırılmalı ve teşhisten tedaviye gidilmelidir.