Fue (Foliküler Ünite Ekstraksiyon) saç ekim yöntemi sağlıklı saç köklerinin donör bölgeden saçsız alana lokal anestezi altında arka arkaya yerleştirilmesi işlemidir. Saç kökleri alınmadan önce donör alandaki saçlar tamamen kısaltılır. Saç, folikül ve çevre doku ile birlikte çıkarılır ve donör alandaki yüksek yoğunluk gözle görülmeyen bir dereceye kadar azaltılır.

Fue saç ekimi işleminde çıkarılan foliküler üniteler, alıcının saçsız bölgesinde açılan kanallara yerleştirilir. Bu sayede operasyonda kullanılan greftlerin zarar görme olasılığı en aza indirilir.

Saç çizgisi hastanın gereksinimlerine ve doktorun tavsiyelerine göre tasarlanır ve onaylanır. Karar verirken estetik görünüm dikkate alınmalıdır. Bu noktada doktorunuzun yeterli deneyime sahip olması ve uygun optik estetiği değerlendirebilmesi çok önemli hale gelmektedir.

Manuel fue saç ekimi, hem ameliyatta hem de iyileşme süreçlerinde bize birçok avantaj sunmaktadır. Lokalite nedeniyle işlem sırasında ağrı olmaz. Köklerin alındığı ve yerleştirildiği bölgelerde gözle görülür bir iz kalmaz. Gelişen mikroskobik yüzeysel yaralar bir hafta içinde iyileşir.

Tüm prosedür artık özel el damgaları veya mikromotorlar ile gerçekleştirilmektedir. Merkezimizde manuel kaşe tercih edilmektedir. Aktarılan saçlar genellikle bir ay içinde dökülür ve ameliyattan 2-3 ay sonra uzamaya başlar. Sekiz ay sonra dikkat çekici dolgunluğa ulaşır ve 1,5 – 2 yıl içinde anestezik hale gelir.

Fue saç ekimi ile donör bölgeden alınan greftler ömür boyu uzamaya kodlandığı için ameliyat sonrası saçlarda herhangi bir saç dökülmesi görülmez. Bu iyi sonuçlar, işlem deneyimli bir doktor ve ekip tarafından yapıldığında elde edilir.

Fue saç ekimi hem kadınlarda hem de erkekler hastalarımız için uygulanabilir. Ancak tüm saç dökülmeleri saç ekimi ile tedavi edilemez. Cerrahi saç restorasyonu sadece androjenik alopesi olarak bilinen lokal veya erkek tipi kelliği olan kişilerde kullanılabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi, çoğunlukla kadınlarda görülen ve hormona bağlı olmayan başka bir saç dökülmesi şeklidir. Donör bölge de dahil olmak üzere tüm kafa derisi alanını etkiler. Bu durumda saç ekimi birincil tedavi değildir. Bu hastaların bir uzman tarafından derinlemesine tıbbi muayenesi ve laboratuvar testlerinin analizi gereklidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bazı hastalar genç yaşta saç dökülmesi yaşarlar. Bu hastaların saç ekimi öncesinde en uygun tedavi ilaçla saç dökülmesini durdurma tedavisidir. Bu sebeple PRP ve Mezoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlemler sonucu saç dökülmesi önlenebilir ve saç ekimine gerek kalmayabilir. Bu tedavi yöntemi uygulanmadan saç ekimi çok erken yapılırsa, saç dökülmesi durmadığı için istenilen saç yoğunluğuna ulaşılamayabilir. Bu sebeple saç ekimi operasyonu ve sonrası için efektif sonuçlar alınamayabilir. En doğru yöntem alanında uzman bir doktor tarafından tanı, teşhis ve tedavi uygulanmasıdır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi biraz ağrılı olabilir. Ancak operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Kliniğimizde, anesteziyoloji uzmanı anestezist, hastanın yaşı, sağlık durumu, tıbbi geçmişi ve operasyon süresini göz önünde bulundurarak operasyon öncesi hangi ilaçların kullanılacağına, anestezinin nasıl verileceğine karar verir ve en uygun anestezi operasyonunu gerçekleştirir.

Saç ekiminden sonra, alıcı bölgede hafif kırmızımsı bir kabuk oluşabilir. Bu kabuklar genellikle ameliyattan yaklaşık 7-10 gün sonra kaybolur. Kızarıklık azalır ve yaklaşık 2 ila 4 hafta sonra kızarıklık geçer.

Sigara içmenin kan akışının azalması nedeniyle saç dökülmesine neden olabileceği zaten bilimsel olarak kanıtlanmıştır.. Düşük kan akışı da buna bağlı olarak iyileşme sürecini yavaşlatacaktır. Bu nedenle saç ekiminin sonuçlarını etkilememek için sigarayı bırakmanızı öneririz.

Öncelikle hastanın saç dökülmesine sebep olan faktörlerin neler olduğunu belirlemek çok önemlidir. Hormonal nedenler varsa saç ekimi kadınlara fayda sağlamaz. Ayrıca yaygın saç dökülmesi teşhisi konulmuş ise operasyon uygun değildir. Aksi taktirde donör bölge de etkilenir. Bu istenilmeyen bir durumdur. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kadınlarda bunun kesin nedeni araştırılmalı ve teşhisten tedaviye gidilmelidir.